Krzyż pokutny to rodzaj zabytkowego krzyża, który był stawiany przez osoby, które popełniły zabójstwo i chciały uniknąć kary śmierci. Krzyże te często rzeźbiono z kamienia. Stawiano je w miejscach publicznych, takich jak drogi, mosty czy skrzyżowania. Na krzyżach pokutnych zwykle umieszczano symbol narzędzia, którym dokonano zbrodni, np. nóż, topór czy młot. Czasem także dodawano datę, imię zabójcy lub ofiary, a nawet modlitwę lub prośbę o przebaczenie.
Krzyże pokutne są cennymi zabytkami historycznymi i kulturowymi, ponieważ świadczą o dawnych obyczajach prawnych i religijnych. Ich pochodzenie sięga średniowiecza. Wtedy to to Kościół katolicki wprowadził na terenach polskich znaną od starożytności instytucję pokuty publicznej. Miała ona na celu zadośćuczynienie za grzechy i oczyszczenie sumienia. Jeśli rodzina zabitego wybaczyła sprawcy i nie żądała jego głowy, pokuta publiczna mogła być jednym ze sposobów uniknięcia kary śmierci, która była stosowana w przypadku ciężkich przestępstw, takich jak zabójstwo. Pokuta publiczna polegała na wyznaniu winy przed społecznością i zadośćuczynieniu rodzinie ofiary. Sprawca musiał również wykonać określone zadanie, które miało charakter pokutny. Jednym z takich zadań było postawienie krzyża pokutnego.
Krzyże pokutne są rzadko spotykane w Polsce, ponieważ większość z nich została zniszczona lub zagubiona w wyniku wojen, grabieży, przenoszenia lub zaniedbania. Obecnie znanych jest około 150 krzyży pokutnych na terenie Polski, z czego najwięcej znajduje się na Dolnym Śląsku. Jednym z nich jest krzyż pokutny w lesie koło Jodłowic, który odkryliśmy przypadkiem podczas wycieczki do lasu. Jest to pionowy, dwumetrowy głaz, który z powodu upływu czasu ledwo przypomina krzyż. Nie wiadomo, czy na nim coś było wyryte, ani jaka jest jego dokładna historia. Niektórzy uważają, że jest to krzyż pokutny z XIV-XVI wieku, inni, że jest to zwykły kamienny krzyż. Niezależnie od tego, jest to ciekawy i tajemniczy zabytek, który warto zobaczyć, tym bardziej, że lasy koło Jodłowic są bardzo piękne.
Wszelkie prawa do zdjęć i tekstu zastrzeżone. Jeśli chcesz nabyć licencję do wykorzystania prywatnego lub komercyjnego fotografii — zapraszamy do kontaktu.
Napisz komentarz