Od wielu lat wybierałem się do Jarosławia i żałuję, że udało się dopiero teraz. Jest to bowiem zarazem miasto piękne, historyczne jak i klimatyczne. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno zwolennicy zwiedzania zabytków architektury, fani historii oraz melomani.
Jarosław położony jest w województwie podkarpackim na lewym terasie Sanu. Miasto lokowano w 1375 roku, a w 1443 roku otrzymał prawo składu oznaczające, że kupcy mieli obowiązek się w nim zatrzymywać i przez określony czas sprzedawać swoje towary. A ponieważ Jarosław leżał na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych, mieszkańcy szybko się bogacili zarówno na handlu, jak i wynajmowaniu kupcom miejsc noclegowych oraz podziemnych, wielopoziomowych magazynów, które stopniowo powstawały pod kamienicami. Po długoletniej odbudowie zapadających się pomieszczeń, udostępniono w nich do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Spory rynek pełnił funkcję handlową, na je go środku stoi neorenesansowy ratusz otoczony kamienicami, spośród których kilka jest „typu jarosławskiego“, posiadającego attyki służące niegdyś wystawianiu towarów. W rynku jest również siedemnastowieczna studnia, odkryta przypadkiem w latach 60-tych XX wieku podczas renowacji podziemi i odkopana tylko częściowo (12 metrów z około trzydziestu).
Opodal rynku znajduje się grekokatolicka Cerkiew Przemienienia Pańskiego, wybudowana w XVIII wieku na fundamentach zrujnowanego zamku Kostków i Ostrogskich. Pierwotnie jednonawowa, nawy boczne dobudowano w latach 1907–1912. W Cerkwi znajduje się cudowny obraz Bogurodzicy „Bramy Miłosierdzia“.
W przeciwną stronę od rynku dojdziemy do Kolegiaty pw. Bożego Ciała, czyli dawnego jezuickiego kościoła pw. św. Jana. Renesansowy kościół zbudowany w XVI wieku na wzór rzymskiego kościoła Il Gesù. Budynek jednonawowy z transeptem, współczesne drzwi z brązu zdobione są scenami z historii Polski.
Będąc w Jarosławiu konieczne należy odwiedzić również opactwo benedyktynek z kościołem śś. Mikołaja i Stanisława. Zespół klasztorny otoczony jest murami z ośmioma zachowanymi do dziś basztami oraz bramą.
Jarosław był niegdyś otoczony murami obronnymi i prowadziły do niego trzy bramy: lwowska, sandomierska i krakowska. Fragment tej ostatniej został częściowo odbudowany i udostępniony do zwiedzania.
Jarosław to również miasto kultury, w sierpniu w rynku odbywa się coroczny jarmark, w 2023 roku gościem specjalnym był węgierski zespół Szelindek. Również w sierpniu odbywa się festiwal muzyki dawnej Pieśń Naszych Korzeni z codziennymi koncertami w kościołach.
Wszelkie prawa do zdjęć i tekstu zastrzeżone. Jeśli chcesz nabyć licencję do wykorzystania prywatnego lub komercyjnego fotografii — zapraszamy do kontaktu.
Napisz komentarz